Als je momenteel Ubuntu 24.04 gebruikt en reikhalzend uitkijkt naar de upgrade naar de nieuwste versie, Ubuntu 26.04 (codenaam ‘Noble Numbat’), dan moet je nog even geduld hebben. Hoewel de eerste ‘point release’, versie 26.04.1, al beschikbaar is, heeft Canonical besloten de directe upgrade vanuit 24.04 tijdelijk uit te stellen. Dit betekent dat je de upgrade-optie nog niet zult zien, wat voor sommigen misschien even wennen is.
De reden voor deze vertraging is puur technisch en gericht op stabiliteit. Oliver Reiche van Canonical heeft in een mailinglijstbericht uitgelegd dat er nog enkele ‘backports’ moeten worden doorgevoerd. Dat klinkt misschien technisch, maar het komt erop neer dat er nog belangrijke fixes moeten worden toegevoegd die problemen (‘regressies’) in een recente versie van ‘rust-coreutils’ aanpakken. ‘Rust-coreutils’ zijn fundamentele systeemhulpprogramma’s die herschreven zijn in de programmeertaal Rust, en het is essentieel dat deze feilloos werken voor een stabiele ervaring.
In de praktijk betekent dit voor gebruikers van Ubuntu 24.04 dat de automatische upgrade-optie pas over enkele weken, waarschijnlijk in september, beschikbaar zal komen. Voor wie al op Ubuntu 25.10 draait, is er geen vuiltje aan de lucht; die upgrades zijn al in april vrijgegeven. Het is goed om te weten dat het schema voor upgrades vaak losstaat van de releasedatum van de installatie-ISO’s. Een nieuwe ISO betekent dus niet automatisch dat de upgrade voor iedereen direct live gaat.
Deze aanpak van Canonical toont aan dat stabiliteit en een probleemloze gebruikerservaring voorop staan. Hoewel wachten nooit leuk is, zorgt deze extra tijd ervoor dat de overstap naar Ubuntu 26.04 zo soepel mogelijk verloopt, met alle belangrijke fixes op hun plek. Zo ben je verzekerd van een betrouwbaar en stabiel systeem zodra je de upgrade uitvoert.
Bron: https://www.omgubuntu.co.uk/2026/08/ubuntu-2404-to-2604-upgrade-delay
