Ubuntu 26.10: GCC 15 blijft de standaard compiler

Met de aankomende release van Ubuntu 26.10, de volgende grote versie van deze populaire Linux-distributie, is er een belangrijke beslissing genomen over een cruciaal onderdeel: de standaard compiler. Ubuntu zal namelijk GCC 15 gebruiken om de meeste softwarepakketten te bouwen. Deze keuze heeft invloed op hoe snel en efficiënt programma’s draaien op je systeem, en welke nieuwe functies ontwikkelaars kunnen gebruiken.

Maar wat is een compiler eigenlijk? Zie het als een gespecialiseerde vertaler. Software wordt geschreven in programmeertalen die wij kunnen lezen, maar een computer begrijpt alleen machinecode. Een compiler, zoals de GNU Compiler Collection (GCC), zet die menselijk leesbare code om in instructies die de processor van je computer direct kan uitvoeren. Wanneer we zeggen dat GCC 15 de standaard compiler is voor Ubuntu 26.10, betekent dit dat het merendeel van de software die je via Ubuntu installeert, met deze specifieke versie van GCC is gecompileerd.

Voor de doorsnee gebruiker zal deze keuze waarschijnlijk geen wereld van verschil maken in het dagelijks gebruik. Programma’s zullen nog steeds snel en stabiel draaien. Echter, voor ontwikkelaars en gebruikers die het uiterste uit hun systeem willen halen, kan dit wel relevant zijn. Nieuwere versies van compilers brengen vaak verbeterde optimalisaties met zich mee, waardoor software nog sneller en efficiënter kan werken. Ook ondersteunen ze de allernieuwste functies van programmeertalen. Door voor GCC 15 te kiezen, kiest Ubuntu voor een versie die al goed getest en stabiel is, wat de betrouwbaarheid van de distributie ten goede komt. Het kan echter betekenen dat de absolute nieuwste prestatieverbeteringen of programmeerfuncties nog even op zich laten wachten in de standaardpakketten.

Uiteindelijk is de keuze voor GCC 15 een afweging tussen het omarmen van de allernieuwste technologische ontwikkelingen en het garanderen van een stabiele en betrouwbare gebruikerservaring. Ubuntu blijft hiermee een solide basis bieden, ook al betekent het dat sommige van de meest recente compiler-optimalisaties niet direct standaard beschikbaar zijn in de aankomende release.

Bron: https://www.phoronix.com/news/Ubuntu-26.10-GCC-15-Default