De ontwikkeling van Linux gaat gestaag door, en met de aankomende versie 7.4 wordt een belangrijke stap gezet voor Apple-gebruikers. Ontwikkelaars van Asahi Linux hebben namelijk de eerste code ingediend die ondersteuning toevoegt voor de nieuwste Apple M4-chip en de A18 Pro-chip, die naar verwachting in de MacBook Neo zal verschijnen. Dit betekent dat de weg wordt vrijgemaakt om Linux in de toekomst ook op deze geavanceerde Apple-hardware te kunnen draaien.
Concreet gaat het om de zogenaamde ‘Device Tree’ aanpassingen. Een Device Tree is een soort landkaart voor het besturingssysteem, die Linux vertelt welke hardware er allemaal in een computer zit en hoe deze met elkaar communiceert. Zonder zo’n kaart weet Linux simpelweg niet hoe het bijvoorbeeld met de processor, het geheugen of andere componenten moet omgaan. De ingediende code bevat de basisinformatie voor de M4-chip, die we kennen van de nieuwste iPads, en de A18 Pro-chip, die waarschijnlijk het hart vormt van een toekomstige MacBook Neo.
Voor de gemiddelde gebruiker die hoopt direct Linux op zijn gloednieuwe M4-apparaat te installeren, is het belangrijk om te weten dat dit nog een vroege fase is. Deze ‘initial Device Tree’ is een fundamentele bouwsteen; het is de allereerste stap om de hardware überhaupt te herkennen. Er is nog veel meer werk nodig, zoals het toevoegen van drivers voor grafische kaarten, Wi-Fi en andere randapparatuur, voordat een volledig functionele Linux-ervaring mogelijk is. Zie het als het leggen van de fundering voor een huis: essentieel, maar het huis is nog lang niet bewoonbaar.
Deze ontwikkeling onderstreept de toewijding van de Asahi Linux-community om Linux op Apple Silicon-hardware te laten draaien. Hoewel het nog even duurt voordat je een complete Linux-ervaring op een M4- of A18 Pro-systeem hebt, is elke stap in deze richting van cruciaal belang. Het laat zien dat de open-sourcegemeenschap vastberaden is om de grenzen te verleggen en gebruikers meer keuzevrijheid te bieden, zelfs op systemen die oorspronkelijk niet voor Linux zijn ontworpen.
Bron: https://www.phoronix.com/news/Linux-7.4-Apple-Device-Trees
